Užsakius iki 14 val., pristatymas visoje Lietuvoje - sekančią darbo dieną arba šeštadienį. + 370 686 25652, mail@vynoguru.lt. Vilniuje galimas skubus pristatymas.

TAPK VYNO GURU. Tai koks gi tas piknikų vynas gamtoje?

2015-06-05

Pagaliau, nors ir iš lėto į mūsų šalį ateina šilti orai. Įkvėpus pilnus plaučius oro jau galima užuosti prasidedančios vasaros kupinus įvairių augalų aromatus. Taigi gamta lyg ir atbudo, o su ja norisi ištrūkti iš mūro džiunglių ir kur nors gamtoje su bičiuliais prie laužo bendraujant  puikiai praleisti laiką. Manau sutiksite, kad vienas bendras iškylų ritualas yra  šviežiomis daržovėmis nuklotas  stalas, paruoštos švarios lėkštės, įrankiai, kepsninė, bei ant anglių kepama mėsa. Lietuvoje vynas tampa neatsiejama iškylų dalis, kuomet jį gurkšnojant diskusijose paliečiamos įvairios temos. Kaip ten bebūtų, tačiau tinkamai pasirinktas vynas palieka nemažesnį prisiminimų įspūdį, nei skaniai iškepti kepsniai ant laužo.

Šiame trumpame straipsnyje, šiek tiek paliesime temą apie vyno pasirinkimą prie laužo kepsnių. Duosime keletą patarimų – pastebėjimų.  Kitaip sakant, kaip rinktis vyną vykstant iškylauti į gamtą.

Pirma taisyklė: pamirškite  brangius vynus! Gamtos aplinka, kurioje aplink daugybė gamtos kvapų, bei laužo dūmas, vargiai jums leis pasimėgauti sudėtingo vyno aromatais.

Renkantis  vyną reikėtų atsižvelgti į tai kokie maisto patiekalai bus patiekti ant stalo, kad juos valgant ir užsigeriant vynu patiekalo skonis būtų ryškesnis. Išrinkto vyno tikslas yra labiau išryškinti, pabrėžti kepsnio skonį, bei prailginti derinio poskonio jutimą. Tenka pastebėti jau susiformavusią klasiką, kuomet prie ant laužo iškeptų kepsnių patiekiamas sausas, taniniškas (liežuvio receptorius traukiantis) vynas. Valgant ant laužo iškeptą (kiaulienos, jautienos, avienos) kepsnį ir užsigeriant sausu ir taninišku vynu, dažnai užgožiamas kepsnio skonis, o tuomet lieka neaišku, ką norėjo padaryti kepsnio gamintojas įmantriai ruošdamas mėsą prieš kepimą. Nors taninai puikiai sąveikauja su mėsoje esančiais baltymais, tačiau parenkant jį deriniui su kepsniu taninų aktyvumą reikia valdyti. Tam, kad burnoje, kartu su laužo kepsniu jaustumėte gerą skonio balansą, o vynas labiau išryškintų kepsnio skonį, rekomenduoju išsirinkti vyną, kuris turi saldesnį poskonį. Vienas iš daugelio variantų yra vynas pagamintas iš pavytintų-padžiovintų vynuogių veislių. Šių vynų gamyboje yra pažengę Italijos vyndariai, kurie gamina nuostabaus skonio ir aromato vynus „Amarones“ (Valpolichelos apeliacija). Šis vynas pasaulyje yra pripažintas ir giriamas įvairių vyno kritikų, tačiau jis turi vieną trūkumą, šis vynas mėgautis gamtoje paprasčiausiai bus per brangus. Rekomenduoju kitų, Italijos vyno regionų vyndarių vynus, kurie taip pat gamina vynus iš pavytintų-padžiovintų vynuogių veislių, tačiau ant etiketės bus užrašas „Appassimento“, italų kalboje reiškiantis džiovinimo-vytinimo procesą. Atkreipiu jūsų dėmesį į tai, kad nors jis bus sauso stiliaus, šiame vyne likutinio cukraus kiekis yra didesnis, nei įprasto sauso stiliaus vyne. Ragaujant jį visada jausite saldumo poskonį. Jis labiau primins pusiau sausą, nei sausą, tad šio vyno lengvas ir salstelėjęs poskonis, nedidelis kiekis minkštų taninų bei aukštesnė maistinė rūgštis, burnoje puikiai derės su ant laužo iškeptu mėsos kepsniu, kuris ne užgoš, o išryškins kepsnio skonį. Tokio vyno butelio kaina parduotuvėse svyruoja nuo 10 iki 15 eurų. Galima rinktis ir sausus pakankamai taniniškus raudonus vynus iš Syrah, Merlot, Cabernet Sauvignon, Garnacha, Primitivo vynuogių veislių. Tačiau lėkštėje, šalia ant laužo iškepto kepsnio, patiekite padažo, kuris turėtų saldesnį poskonį. Saldesnis padažo poskonis nereiškia saldaus skonio. Šio padažo paskirtis bendram deriniui suteikti šiek tiek saldumo suminkštinant grubesnius vyno taninus, kad jie neužgožtų mėsos skonio.... pabrėžiu, tik šiek tiek.   

Prie kepsnių iškeptų ant laužo (kiaulienos, jautienos, avienos) galima išrinkti ir baltus sausus vynus. Tik prieš išvykstant juos gerai atšaldykite ir transportuokite termo pakuotėse. Draugų kompanijose merginos, moterys dažniausiai gurkšnoja baltus vynus arba putojančius Prosecco, Cremant, Cava vynus. Kuomet bus patiekiamas ant laužo iškeptas kepsnys, kurį valgant užsigersite baltu sausu vynu, lėkštėje šalia kepsnio patiekite arbūzo skiltelę. Galima patiekti ir iš anksto namuose paruošto medaus-brendžio padažo su vaisių gabaliukais (įmaišant šiek tiek grūdėtų garstyčių)  ir... Vua-lia. Ant laužo kepta mėsa, kartu su arbūzų ir saldesniu medaus-brendžio padažu su vaisiais, sukurs gaivumo lengvumo poskonį, o užgeriamas sausas baltas vynas šiame derinyje tik išryškins kepsnio skonį. Tik atkreipkite dėmesį, kad vynas į burną ant kąsnio pilamas tuomet, kuomet visi patiekalo komponentai (kepsnio kąsnis, arbūzas, padažas) yra burnoje.  Deriniuose puikiai tiks Pinot Grigio, Riesling, Silvaner, Fiano. Pasirenkant putojantį vyną Prosecco, Cremant, Cava vyne esanti angliarūgštė suaktyvins ilgo poskonio efektą, sukeldama burnoje tikrą poskonio fejerverką. Netikite? Pabandykite. Pasikartosiu... svarbu, kad mėsa, arbūzas, padažas bei užgeriamas vynas vienu metu būtų burnoje. Skanaus!

Idealu būtų, jeigu gamtoje turėtumėte specialias vyno taures, kurios yra be kojelių. Jų laisvai galima nusipirkti ir Lietuvoje. Tačiau tenka pastebėti, kad įprastai yra naudojami vienkartiniai indeliai ar kiti ne vynui skirti indai, kurie neleidžia vynui tinkamai atsiskleisti. Vynas yra vienas pagrindinių maisto patiekalų sudedamoji dalis, kuris tinkamai išsirinktas ir patiektas palieka geras emocijas. Nesigilinant į vyno pažinimo paslaptis, tiesiog pasistenkite, kad ant iškylos stalo puikuotųsi taurės, kurių viršus yra siaurėjančios formos.

Vyno žinovas Linas Prankevičius

 

ABBI (Baltijos gėrimų pramonės aljansas) vykdo ilgalaikį kokybiško Europos vyno populiarinimo projektą Baltijos šalyse. Jo tikslas - supažindinti vartotojus su ES vynų sistema, didinti ES vynų, pagamintų konkrečiuose regionuose iš konkrečių vynuogių veislių, žinomumą, skatinti atsakingą alkoholio vartojimą Baltijos šalyse. Sudėtinė šio projekto dalis – informaciniai renginiai vartotojams, kurių metu suteikiama proga ne tik sužinoti apie ES gaminamus vynus, bet ir jų paragauti.

Šimtai regionų, tūkstančiai vyninių, tūkstantmečiai vyndarystės tradicijų – visa tai leidžia Europos Sąjungai sukurti nesibaigiančią vynų skonių įvairovę.

« Atgal
  Kraunama...